Категории
Самые читаемые книги
ЧитаемОнлайн » Проза » Классическая проза » Лихі люди - Панас Мирний

Лихі люди - Панас Мирний

Читать онлайн Лихі люди - Панас Мирний

Шрифт:

-
+

Интервал:

-
+

Закладка:

Сделать
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 14
Перейти на страницу:

- Коли ти, Попенко, наїсися?-спитав його Шестірний, закриваючи книжку.

Попенко, запихаючись булкою на увесь рот, так що за обома щоками його наче два кулаки стриміло, усміхнувся очима. Потім ковтнув, як горобець черв'яка, і мовив:

- Тоді, коли ти свого Ціцерона витовчеш.

- Я вже вивчив.

- Ну, а я кінчаю, - кидаючи останній шматок у рот, одказав Попенко. Ковтнув і той, змів крихотки з столу; укинув у рот; ухопив картуз і одну книжку і мерщій - з хати!

- Куди? в семінарію? - спитав Шестірний. Попенко мотнув головою - і скрився. Шестірний устав, зложив книжки, підійшов до дзеркала, причесав уже трохи не вдесяте свій вихор, побачив пір'їнку на каптанці, скинув його, обмів, знову надів, застебнувся і підійшов до тарілки з хлібом та салом. На їй лежало два шматочки того й другого.

- Бач, проклятий бурсак! - скрикнув.

- А що? - спитав Жук.

- Уклав за двох, та мерщій і навтьоки! Кому ж.тепер недостане? Се моя часть, - беручи шматок булки і сала, казав Шестірний, - а ви удвох, як знаєте діліться. Воно, як Телепень не йде у гімназію, то йому б і не треба, - додав, ламаючи, невеличкими шматочками булку.

- То що, що не йде? Він же недужийі - устаючи, мовив Жук.

- То вігі тілько видає себе недужим. Йому вже давно можна б ходити.

Телепень болізно повернувся, скрививсь. У його чорних очах загорівся гнів; бліді запалі щоки запалали краскою. Він порвався устати; підвівся - і впав.

- Коли б ти, бісова Шестірня, хоч раз занедужала, то може б поняла віри! - скрикнув Жук.

- Ет, кажи!- і Шестірний мотнув головою, укидаючи невеличкі шматочки хліба у рот. Жук призро глянув на його.

- Отже ти й не їси, а тільки балуєш… Узяв би четверту часть одділив, та я четверту, от і було б Телепневі!

- Якже! Чорт не видав! Та прожра буде за двох класти, а я повинен голодний сидіти.

- Ну, стій же ти, шолудивий бурсаче! - трясучи кулаком, промовив Жук. - Не попадайся мені за увесь день на очі, а то я полічу твої погані ребра!- Очі в Жука горіли гнівом.

- Та чого ж ви змагаєтесь? Я не хочу їсти. Беріть усе, - стогнучи, мовив і Петрусь.

- От бач, він і сам не хоче. Недужий і їсти, - зло скалячи зуби, казав Шестірний.- Чого ж ти і похваляєшся на Попенка?

- Кажу - хай не попадається! - грізно крикнув Жук.

Почувся дзвонок. Шестірний, як опечений, схопився, кинув хліб і сало; мерщій за книжки й чимдуж побіг.

- Чортів лизун! - промовив услід Жук; доїв своєї часті; узяв картуз, нагнувся над Петром, що, устромивши голову в подушку, плакав.

- Ти спиш, Петре?

Петрусь повернув до його своє мокре лице.

- Не плач. От слухай дурня, що накаже! Одужуй, брат, скоріше; гулять підемо до річки, а то і я вже занудився, сидячи в хаті. Прощай.

І повагом потяг собі. Зостався Петрусь сам, з своїм ураженим серцем, з своїм болем, з своїм горем. Гірко йому на душі, важким каменем давили слова Шестірного, та нікому й розважити, нікому одвести думки від глибокої образи. Петрусь припав до подушки - і не словами, а сльозами виливав їй своє лихо; молився, щоб скоріше йому одужати, звестися, піти у гімназію. Ніхто того не чув, не знав, не бачив. Бачили тілько сірі стіни - та мовчали; бачила і чула рябенька подушечка - та й та ще більше рябіла від його кревних сліз.

Увійшла низька кирпата молодиця - служка; понуро глянула на його, на райно; поприбирала, повимітала і пішла, не сказавши ні одного слова, буцім вона була глуха, як та подушка, німа, як та стіна. Знову зостався Петрусь сам; знову сльози, молитви, і… аж поки не зборов його сон, не закрив очей, не заколихав якимись одрадними причудами. йому приснилася мати, своя хата - чиста, ясна… Глибокі виразки у серці перестали нити-боліти.

Несподіваний грюк і гук збудив його. Він підвів голову. На дверях стояв іПопенко і змагався з хазяйкою, щоб давала їсти.

- Ти вже прийшов з семінарії? - спитав Петрусь.

- Який чорт прийшов! Вирвався… їсти так захотілося - аж шкура болить, - казав він, рвучи недоїдений Шестірним шматок булки і смокчучи сало.

Ось і він побіг. Знову одинокі думки; знову сон… Ґвалт спершу надворі, потім коло хати, а далі в самій хаті сказав йому, що поприходило товариство. Попенко убіг перший; за ним, поскрипуючи чобітьми, уплив Шестірний; далі уліз, наче ведмеда, Жук… Шестірний почав бережно роздягатися, обтрушувати пил, здимати пух з одежі. Попенкові очі заходили по хаті, по столі, - він шукав чого-небудь з їжі. Жук уліз, шпурнув книжки на кровать і, кинувшись на Попенка, ухопив його за в'язи.

- Ти нащо з'їв моє снідання, шолудивий бурсаче? - гукнув Жук, придавивши Попенка так, що у того аж у очах потемніло.

Попенко почав виправлятись; клявся-божився, що він і не бачив, він і не знає, що три часті тілько й було положено.

- Хай мене грім поб'єі хай мене свята блискавка запалить! хай я вдавлюся, хай я провалюся! хай мене сира земля проглине, коли я їв чиюсь часть, окреме своєї!- клявся Попенко.

- Побачимо, - сказав Жук і пустив Попенка. ТІопенко, вирвавшись, як заєць, дременув до порога, почав кривитись, дражнитись:

По дорозі жук, жук, По дорозі чорний!

- Ну-ну, ось унесуть обід. Дознаюся я, що ти з'їв.

- Що ж ти мені зробиш? Ну - з'їв! їй-богу - з'їв! Хай мене хрест поб'є - з'їв! хай мене свята блискавка запалить, коли не з'їв! Ну, так що? Що ти мені зробиш?

- Тоді побачимо.

Попенко так кивнув на Жука, буцім йому і за вухом не свербіла його похвальба. Отже тілько Жук гаянув на його, Попенко, наче дим, щез за дверима.

- І охота тобі з тим бурсаком воловодитись? - сказав йому, скривившись, наче після чого кислого, Шестірний.

- Не твоє діло. Зась!

Щестірний призро глянув на Жука і, посунувши руки в кишені, заходив по хаті. Настала тиша. Знайома уже молодиця-служка увійшла, розставила стіл серед хати; накрила, настановила тарілок і знову вийшла. Незабаром пахощі страви рознеслися по хаті. Шестірний і Жук сіли.

- Тобі подать, Петре?-спитав Жук.

- Ні, я сам устану, - одказав Телепень, зводячись.

- До обіду - то і встану, а в гімназію так і недужий, - промовив Шестірний.

- А тобі яке діло?- грізно спитався Жук.

- Того, що сьогодні питали: чого так довго боліє?

- Знаємо ми, як питали. По вашій милості сьогодні треба ждати надзирателя. Знаємої - бубонів Жук.

- Чого ж по моїй милості?

- Того, що ви лащитесь, як та собачка. І вже поспішили сказати, кому що треба.

Шестірний перемінився в лиці - поблід, задрижав і, одвернувшись від Жука, почав тихо сьорбати борщ. Петрусь устав і сів за стіл. Попенко лукаво визирав з-за дверей.

- Тимофію-брате! прости мене, - замоливсь він до Жука:- я більше не буду. їй-богу, не буду!.. Не будеш битися?

І, се кажучи, почав крастись до столу. Жук тілько грізно блимнув очима, коли Попенко опинивсь за столом.

Усі їли мовчки. Шестірний цідив юшечку, одгортав бурячки, цибулю, кріп. Жук їв, як робочий чоловік, не розбираючи що. Попенко, як горобець, ковтав-глитав, І запихався, розглядаючи на всі боки, наче злодій. Тихо, одні ложки, мов коси, знай ходять од тарілок до ротів, од ротів до тарілок; бряжчать виделки, стукають ножі… Ось і обід скінчився.

Після обіду Шестірний трохи походив по хаті і взявся за книжку. Жук вивернувся на постелі і копирсав у зубах. Ліг і Петрусь. Попенко блудив по хаті очима…

- Чорт батька зна що у нас, не хазяйка! - замовив він, перериваючи сумну тишу.- У других на закуску ягоди або що солоденьке-ласеньке, а в нас ніколи його і в вічі не побачиш…

- Де ж се у других?- спитав Жук.

- Та он, наші хваляться.

- То вони, мабуть, понакрадають у чужих садках, та й хваляться!- неласкаве одказав Жук.

- А мене сьогодні один підмовляв ягід їсти, - весело замовив Попенко.

- Ну, то й чого сидиш?

- Ще рано.

- А коли ж, уночі?

- Еге…

- Красти?

- Чого красти? Бог на всякого долю родить. Та, мабуть, піду, - бо поки Дійду, то. й сонце навзаході буде. Принести і вам, братця?

Усі мовчали.

- Подавись ними! - процідив крізь зуби Жук.- Ти хоч би нашого не крав; а то щоб він ягід принісі

- Чого ти? їй-богу, принесу! Бог мене вбий, коли не принесу!

Жук мовчав. Попенко юркнув в хати.

Пішов Попенко - ї за цілий день ніхто не проронив і слова. Шестірний уп'явся, як кіт у сало, у свою книжку; Жук засмалив люльку, кадив на всю хату і плював немилосердно; потім повернувся і заснув. Петрусь лежав - і дивився на хмари диму, що носилися по хаті. Він слідив за ними, як вони згорталися у клубки, як розгорталися, розстелялися довгими поясами; знову, як круто повертали, скручувалися, розходилися, розтягалися. Сонце якраз ускочило у вікна, і його ясне проміння золотило ті сизі клубки диму, переливалося у його довгих поясах різними цвітами, різними кольорами. Ту затійливу ігру світа з димом довго слідили Петрусеві очі, поки не втомилися, не закрилися. Обняла його сон-дрімота. І в тій легкій дрімоті учувається Петрусеві і привижується… Чується, як рипнули чоботи Шестірного; привижується: ось він устав, подивився, чи спить Петро, потім підійшов до постелі Жу-кової. Кулаки його заходили над чорним Жуковим обличчям; совав він їх і під ніс йому; і в зуби; примірявся, як би дужче вдарити, та, видно, боявся збудити, і зо зла скреготав своїми гострими білими зубами… Се далі - очі його загорілися-заграли… Тихо засунув він руку у Жукову кишеню, витяг звідти.люльку і положив на вікні; потім витяг тютюн, посипав трохи на постелі, а останній зложив коло люльки.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 14
Перейти на страницу:
На этой странице вы можете бесплатно скачать Лихі люди - Панас Мирний торрент бесплатно.
Комментарии
КОММЕНТАРИИ 👉
Комментарии
Аннушка
Аннушка 16.01.2025 - 09:24
Следите за своим здоровьем  книга супер сайт хороший
Татьяна
Татьяна 21.11.2024 - 19:18
Одним словом, Марк Твен!
Без носенко Сергей Михайлович
Без носенко Сергей Михайлович 25.10.2024 - 16:41
Я помню брата моего деда- Без носенко Григория Корнеевича, дядьку Фёдора т тётю Фаню. И много слышал от деда про Загранное, Танцы, Савгу...